Poznej svého farmáře

Poznej svého farmáře
Od května 2018 proběhne již pátý ročník akce – Poznej svého farmáře. V průběhu čtyř měsíců zavítá série vzdělávacích akcí do všech krajů České republiky a skončí 29. září 2018 na Farmě Bělina na Karlovarsku. Cílem projektu je podpořit prodej ze dvora a seznámit veřejnost s kvalitními potravinami.

Návštěvníci se mohou seznámit se zemědělci ze svého okolí, poznat jejich produkci a aspekty hospodaření. Akce, do které se většinou přihlašují rodinné a ekologické farmy, přispívá k vzájemnému pochopení a prohloubení vazeb mezi zemědělci a obyvateli venkova. 

V letošním roce se veřejnosti otevře celkem 15 farem po celé České republice. Lidé se tak budou moci seznámit s výrobky lokálních producentů. V loňském roce byla průměrná návštěvnost na jednu farmu 1288 lidí (19 farem), což bylo o zhruba 500 více než v roce předchozím (780, 13 farem).  

Návštěvníci mohou na každé z farem vždy na jednom místě ochutnat výrobky přímo od farmářů, nakoupit kvalitní potraviny z regionu a podívat se, jak farmáři hospodaří a vyrábí potraviny. Nedílnou součástí každé akce je i tematický doprovodný program pro celé rodiny, například hudební a divadelní vystoupení, představení regionálních potravin či lokálních farmářů nebo foodtruck se sladkovodními rybami. Pro děti je připraveno malování na obličej, projížďky na ponících nebo skákací kombajn. 

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2018 

KRAJ 

FARMA 

TERMÍNY 

Liberecký 

Farma pod Ještědem 

26. 5. 

Olomoucký 

Farma Branná 

16. 6. 

Středočeský 

Farma Hanka Mochov 

23. 6. 

Pardubický 

Farma pod Kopcem n 

30. 6. 

Jihomoravský 

Farma Amálka 

7. 7. 

Plzeňský 

Hledá se náhrada 

14. 7. 

Královehradecký 

Rybí sádky Opočno 

21. 7. 

Vysočina 

Olejový mlýn Petráveč 

28. 7. 

Královehradecký 

Farma Kejklíček 

4. 8. 

Jihočeský 

Na Italské farmě 

11. 8. 

Moravskoslezský 

Farma Stromovous 

18. 8. 

Zlínský 

Farma Žerlina 

25. 8. 

Středočeský 

Ekofrukt Slaný 

8. 9. 

Ústecký 

Farna Babina 

22. 9. 

Karlovarsky 

Farma Bělina 

29. 9. 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Magda Komínková