Kdo jí bio?

Kdo jí bio?
Ve společnosti, kde roste počet alergií, imunitních onemocnění a intolerancí, se mezi hlavní důvody pro nákup biopotravin řadí fakt, že produkty ekologického zemědělství neobsahují rezidua chemických látek, pesticidů a léčiv, a jejich konzumace je proto v tomto ohledu šetrná k našemu zdraví.

Při nákupu biopotravin platíme nejen za potraviny prosté chemických látek, ale i za šetrný přístup hospodáře k životnímu prostředí, ve kterém všichni žijeme. 

Opomíjen je vzhledem ke vzdálenosti mezi spotřebitelem a hospodářem/producentem možná ne tak zjevný rozdíl v péči o zdraví celého prostředí, krajiny a živých tvorů v nich. Přitom i to je stěžejní otázka. Neotravovat vzduch, vodu, nebrat si z půdy vše, až přestane být živá. Zachovat úctu a lidskost v postoji ke zvířatům.

Psychologové říkají, že člověk neudělá, co udělat nemusí. Nakolik je tomu tak, nikdo přesně neví.  V každém případě, je pravdou, že v prvním kroku hasíme, co nás nejvíc pálí. Ale když je požár uhašen, máme možnost se nadechnout a učinit krůček k dobrému jen tak, aby nás srdce hřálo nebo svědomí netlačilo. Svět okolo se pak možná začne pomalu měnit.

Na to, jaké skupiny lidé si rádi dopřejí maso v biokvalitě jsme se zeptali těch, kteří s tím mají reálnou zkušenost. Při návštěvě biofarmy v Sasově nedaleko Jihlavy jsme zjistili, že zdejší maso a masné výrobky nakupují zejména čtyři skupiny lidí.

 „U nás stojí vepřové 2,5-3krát víc než maso z konvence“, říká pan Pykal z Biofarmy Sasov. Naši zákazníci jsou:

  1. lidé, kteří nechtějí maso z velkochovu, právě kvůli stresu zvířat a jejich životním podmínkám, protože to pro ně je filosofický problém
  2. lidé, kteří si raději dopřejí maso méně, ale zato kvalitní
  3. fajnšmekři, kteří vyhledávají kulinární zážitek, který jim prase z velkochovu nedá, kdežto přeštický čuník ze Sasova, který měl pestrou krmnou dávku včetně zeleného krmení, ano (pozn. redakce – mohu potvrdit, paštika z přeštíka, sasovské klobásy a hovězí burger, který byl k mání na Biozemědělském dni tohle tvrzení orazítkovaly)
  4. lidé se zdravotním omezením v jídle způsobeném různými alergiemi apod., kteří nemohou jíst běžné uzeniny, ale zjišťují, že naše výrobky, které jsou prosty éček apod., jíst mohou.

Tým lidí, který vidí smysl v péči o krajinu a udržitelné zemědělství, a který na webu www.lovime.bio zprostředkovává rozcestník informací a zajímavostí z oblasti ekologického zemědělství a biopotravin v té nejširší škále, věří i v existenci páté skupiny. Víme, že spousta z nás už má možnosti a může při nákupu alespoň tu a tam volit. Pojďte s námi do „pětky“ a volte bio za zdravou krajinu, půdu plnou života, čistý vzduch a vodu.

Pro organizaci PRO-BIO LIGA připravila Anna Veselovská.